Muž roku 2019

Již potřetí v řadě přivítali začátkem září v areálu trutnovského Autostylu Muže roku, aby mu předali hlavní cenu za vítězství v této celostátní soutěži. Jako generální partner letos věnovali nejkrásnějšímu muži Česka - do půlročního užívání - inspirativní vůz SUV Peugeot 3008 v hodnotě 740 tisíc korun. A kdo si vydobyl právo usednout za volant fungl nového červeného krasavce, kterému se pod kapotou skrývá 130 koní? Šestadvacetiletý podnikatel Vojtěch Urban.

„Je to skvělá cena. Přiznám se, že život bez auta si vůbec nedovedu představit,“ nechal se po svém příjezdu do Trutnova v úterý před polednem slyšet novopečený Muž roku 2019. Jeho předchůdci Matyáš Hložek a Jiří Kmoníček si užívali jízdu ve vozech od Toyoty, nicméně Autostyl je i autorizovaný dealer značek Peugeot a Škoda. Na letošního šampióna tak čekala odměna v podobě jednoho z klenotů francouzské automobilky.

„Je to jeden z nejoblíbenějších modelů. Obecně všechny vozy Peugeotu jsou velmi zajímavé jak po designové, tak i uživatelské stránce. Není to ryze terénní vozidlo, ale splňuje všechny atributy vozů SUV, které jsou na ně kladeny,“ uvedl majitel společnosti Autostyl Jan Kranát na adresu auta, jež připadlo vítězi v plné výbavě se spoustou bezpečnostních prvků, LED světly, ztmavenými zadními skly, bezklíčkovým přístupem, navigací, osmnáctkovými hliníkovými koly a dalšími vychytávkami.

„Myslím, že naše cena je pro vítěze velmi zajímavá,“ pronesl Jan Kranát, když vysokému sympaťákovi slavnostně předával klíčky od vozu. „Ale přiznám, že Vojta nebyl můj tip na vítěze. Byl opravdu překvapením večera, ale to už je soutěž,“ usmál se majitel společnosti Autostyl, který samozřejmě na finálovém večeru nemohl chybět. „Letošní ročník v porovnání s předchozím měl opět vyšší úroveň, takže pan David Novotný má můj velký obdiv, že je schopen v Náchodě uspořádat takovouto akci celostátního významu,“ ocenil Jan Kranát práci ředitele soutěže.

  Letošní ročník byl výjimečný tím, že se jednalo o jubilejní dvacátou volbu nejkrásnějšího muže Česka. „Pozval jsem všechny předchozí vítěze, dorazilo jich přibližně deset, což pro mě bylo velice potěšující. Výtěžek byl částečně věnován Martinu Zachovi z Vrchlabí (Muž roku 2009 - pozn.) na jeho rehabilitaci a dále i pro stacionáře a dětské domovy v královéhradeckém regionu,“ poukázal ředitel soutěže, jenž v úterý nového vládce českých mužů v Autostylu doprovázel.

Splňuje podle jeho mínění vítěz požadavky na Muže roku? „Já nechci, aby to byl jen nějaký věšák na obleky, takže pro mě je letošní Muž roku velice fajn z toho titulu, že je distingovaný, příjemný a umí dobře mluvit,“ uvedl David Novotný. Do jubilejního ročníku soutěže se přihlásilo 958 uchazečů, o 37 více než loni. Finále s dvanácti muži ve věku od 21 do 29 let se z náchodského divadla poprvé vysílalo v přímém přenosu na sociální sítě a web televize Prima. „Mělo to obrovský dosah a myslím, že večer byl velkolepý,“ potěšilo Novotného. Společnost Autostyl Trutnov, jako jeden z generálních partnerů, podporuje soutěž již třetím rokem a podle slov Jana Kranáta hodlá v této spolupráci i nadále pokračovat.

ŽIVOT BEZ AUTA SI NEDOVEDU PŘEDSTAVIT

Vojtěch Urban pochází ze Vsetína, ale posledních šest let už žije v Praze, kam se přesunul za vysokou školou. V současné době podniká ve sféře zdravého životního stylu a všeho, co se kolem něj točí. A do soutěže Muž roku se přihlásil právě proto, aby o této oblasti navýšil povědomí široké veřejnosti.

 

Už jste se z toho „vzpamatoval“?
V pátek to budou dva týdny od soutěže, takže emoce už opadly. Pro mě to bylo velké překvapení. Myslel jsem si, že tahle zajímavá životní zkušenost v pátek skončí, ale ono to spíš tím pátkem vše začalo. Ale užívám si to. Ty povinnosti, které zatím přicházejí, jsou příjemné.

Co jste o soutěži věděl, než jste se přihlásil? A jak vás to vůbec napadlo?
Jelikož se věnuji fitness odvětví, tak moji klienti už mě tak dva tři roky zpátky na soutěž upozornili, ale já jsem tomu nevěnoval pozornost. Chtěl jsem se spíš profilovat jako odborník než model. Nikdy jsem ani neměl takové ambice. Až vlastně letos na začátku roku, kdy jsem byl dělat rozhovor na Primě, tak na mě moderátorka Lenka Špillarová po rozhovoru spustila, že je v porotě na Muže roku, jestli nechci dorazit na casting. Vrtalo mi to hlavou. A nakonec jsem se rozhodl, že do toho půjdu.

Proč?
Ten impuls byl na základě toho, že se ve své práci snažíme vzdělávat širokou veřejnost, co se týká zdraví a životního stylu. A trošku mě to trápilo, že publikum je menší, než bych chtěl. Tak jsem si řekl, že zrovna tohle by mohl být ten impuls, jak ho navýšit. To byl důvod, proč jsem dorazil na casting, ale že se to nakonec vyvine až takhle, jsem nečekal.

  Tušil jste, jaké disciplíny vás čekají při finálovém večeru?

Měl jsem takovou představu, nicméně až po absolvování castingu, kdy mi pan Novotný zavolal, že jsem postoupil do finále, jsem si pustil záznam z loňského finálového večera. A teď k vám musím být upřímný, že jsem si řekl: Sakra, do čeho jsem se to navezl. Některé disciplíny mi nebyly úplně blízké.

Čím jste si na pódiu musel projít?
Na úvod byla nějaká společná choreografie. Pak došlo na představení na mikrofon a otázku od celebrity, taková okamžitá interakce rozhovoru. Ve volné disciplíně jsem měl tanec s partnerkou a samozřejmě nechyběly přehlídky spodního prádla a plavek, což pro mě byla asi největší výzva.

Protože nejste takový extrovert a musel jste odhodit stud?
Já jsem celé dětství i dospívání měl problémy s váhou a nadváhou a nikdy jsem nevyhledával situace, kde bych se obnažoval. Ani v dospívání jsem nechodil na koupaliště. A byť se ta postava někam za poslední roky, protože se tomu věnuji intenzivně, posunula, tak v té hlavě si to musel člověk pořádně přepnout.

Měl jste problémy s nadváhou? Kde se to u vás zlomilo, že jste na sobě začal pracovat?
To je tím, že se tomu věnuji profesně. Od mala jsem hrál hokej, do devatenácti let vrcholově. Pak jsem se vydal do Prahy na studia, kde jsem studoval matematiku a finance. Ale během toho jednoho roku, kdy jsem to měl volnější, jsem si udělal trenérský kurz. Bylo mi to blízké, tak jsem se zase vrátil ke sportu a zdraví. Přišlo mi to silnější než vidina práce v bance. Takže jsem se vrhl na podnikání a postupně se obklopil odborníky na výživu, fyzioterapii, regeneraci, udělal jsem si i výcvik mentálního kouče a tak nějak jsem vstřebával všechny ty znalosti. Samozřejmě jsem to testoval a aplikoval na sebe. Hodně to bylo spojené i s pevnou vůlí. Neměl jsem úplně zdravý vztah k jídlu, což mi postavu vždycky kazilo. Tehdy se to zlomilo. To, co jsem minulý pátek prezentoval, tak je výsledek mojí pevné vůle, ale i znalostí celého našeho týmu. Čím víc člověk vidí souvislostí mezi těmi jednotlivými pilíři zdraví, tím je odhodlanější. Stačí to pak akorát aplikovat a dodržovat.

Jste velká firma?
Je nás šest a zabýváme se výživou, fyzioterapií, spánkem, psychikou a vším dalším, co souvisí se zdravým životním stylem.

No, a teď do toho všeho ještě budete muset zakomponovat módu a modeling…
Asi se úplně nechci profilovat jako model na spodní prádlo. Jako byla by to velká výzva, ale spíš je mi bližší společenská a sportovní móda, kterou mám rád. Už na castingu jsem říkal, že Muž roku by měl být vzorem a inspirací. Já chci inspirovat svým životním stylem - být zdravý a cítit se se ve svém těle skvěle. Věřte, že to není tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Sám jsem ale zvědavý, jaké možnosti budou přicházet a jak se to všechno bude dát do sebe prolnout.

Jako Muže roku vás určitě nějaké povinnosti čekají. Třeba to, že budete Česko reprezentovat na světové soutěži Mister International. Budete se připravovat důkladněji než na národní soutěž?
Ono ještě není přesně dané zadání disciplín, které nás čekají. Ale vím, že určitě si budu muset někde sehnat valašský kroj, protože tam jsou nějaké národní outfity. Co se týká fyzické přípravy, tak to bude asi hodně podobné. Udržet to, čeho se podařilo dosáhnout, možná to malinko vylepšit. Hlavně, aby se člověk cítil dobře. Já jsem nebyl úplně největší favorit na vítězství, nevyhrál jsem to svým tělem, ale možná nějakými jinými kvalitami. Upřímně, byli tam kluci, kteří vypadali lépe. A když se někdo podívá na fotky, tak si možná bude ťukat na čelo, nicméně porota rozhodla takhle. Podle mě je důležité cítit se dobře. Co je platné, že jste vyrýsovaný, když se necítíte dobře. To pak z člověka nejde energie, což podle mě bylo taky znát.

S titulem Muže roku získáváte od Autostylu Trutnov jako hlavní cenu nádherný červený „bourák“. Hodí se vám?
Je to skvělý benefit! Přiznám se, že život bez auta si vůbec nedovedu představit. Shodou okolností jsem měl naplánované před týdnem své stávající auto vracet, protože jsem využíval služby operativního leasingu. Plánoval jsem si, jak si dám tak měsíc dva pauzu, začnu zase jezdit městskou hromadnou dopravou a zažiju si ten pohyb po Praze z jiných stran. Nicméně se to vyvinulo takhle a je to super. Moc se těším, protože Autostyl Trutnov věnoval krásnou cenu. Auto se mi moc líbí a těším se, až ho zajedu.

Jak Peugeot 3008 s maximální výbavou vychází ze srovnání s tím, co jste vlastnil předtím?
Asi je to srovnatelné, s čím jsem jezdil. Už jsem vystřídal sedm nebo osm vozů. Myslím, že velikostně, motorizací a dalšími prvky však tohle bude do pražského provozu asi úplně ta nejlepší varianta.

Najezdíte toho dost?
Co se týká času, tak ho strávím v autě hodně. Ale vzhledem k tomu, že je to primárně po Praze, tak to číslo najetých kilometrů zase není tak vysoké.

Jaký jste řidič?
Teď už doufám, že ukázněný. Nicméně byla klukovská léta, kdy nechci říct, že jsem jezdil rychle, nebo že bych boural, ovšem pár řidičských prohřešků jsem měl na svědomí. Když teď vidím, jak se někteří lidé na pražských silnicích pohybují, tak si myslím, že jsem už jeden z těch mála vyklidněných lidí za volantem. Snažím se předvídat a jízdu si už spíš vychutnávám.

 

Autor: Michal Bogáň, redakce Trutnovinky

Zpět

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace